Megőrzött pillanatok a 90 éve született Rada Aladár, a 60 éve alakult gimnázium és Nagykáta életéből Basa László írása
„Megőrzött pillanatok” címmel 2011. február 19-én a Nagykátai Városi Könyvtár épületében fotódokumentációs kiállítás megnyitására került sor. A tárlat megrendezésének aktualitását az adta, hogy 90 éve, 1921. január 1-én született Rada Aladár gimnáziumi tanár, volt igazgató, s 60 éve alakult meg Ali bácsi hathatós közreműködésével Nagykáta és a Tápió-mente első gimnáziuma. A Szerző kiállításon készült FOTÓI

Basa László legutóbbi, dr. Kazaly Imréről írt megemlékezése egyben a szerző 100., honlapunkon megjelentett írása is volt.
Basa László, a nagykátai Mátray Gábor Általános Iskola történelemtanáraként évtizedek óta kutatta a város, és a Tápió-vidék helytörténetét. Katonai hagyományőrző századosként, a  Kossuth Lajos Hagyományőrző Csapat megszervezőjeként, a Magyarország Felfedezői Szöveteség tagjaként ismertetette és ismerteti meg a gyerekeket a magyar történelem kemelkedő és hősies eseményeivel.

A nagykátai plébánia a magyar történelem és művelődéstörténet kivételes képességű és jelentőségű alakjainak adott az elmúlt évszázadokban otthont, kibontakozási teret. Elég ha Horváth Mihályra, Rácskay Ferencre, Bobory Károlyra gondolunk. Az időközben sajnos lebontásra került műemlék épületben szolgálta az Urat annak nagytudású, páratlan szervezőkészségű, a közösség példátlanul sokoldalú lelkipásztora, Dr. Kazaly Imre címzetes kanonok, a nagykátai plébánia vezetője. Méltatására ez esetben születésének 165. évfordulója kapcsán kerül sor. Basa László tanulmánya Képek, köztük múlt Nagykátáját megidéző ritka, archív fotók.

Hát, így nézett ki a Tápió partja 1952-ben, valahol ott, ahol most a sülysápi piacok vannak. Akkor még a pásztorlegényke együtt fürdőzött a tehenekkel, mára meg fel is nőtt az a generáció, amelynek vidéki falvakban élő fiataljainak többsége sem látott tehenet. Katus Norbert helytörténeti honlapja ( a képet is innen idézzük) most Tápiósüly XX. századnak első felét idézi meg.

Milyen házakban laktak, mit vetettek, mivel kereskedtek, miféle állatokat tereltek a pusztákon, hogyan épült fel egy-egy falu társadalma…? Katus Norbert, sülysápi helytörténész írása egy időutazásra invitálja azokat, akik kíváncsiak arra, hogyan is élhettek eleink a Tápió-vidéken a török-kor keserves éveiben. A szerző HONLAPJÁN megtalálható írást minden Olvasómnak, de különösen kistérségünk történelemtanárainak, helytörténeti vetélkedőket szervező tájház-vezetőinek, népművelőinek a figyelmébe ajánlom.