Az 1849. április 4-iki tápióbicskei ütközetnek a nagykátai hadikórházban elhunyt hősi halottai közül családjuk mindössze kettőnek jelölte meg végső nyughelyét. A többi honvéd az utókor állította jelképes fejfák alatt porlad. KÉPEK

1988-ban a Nagykátai Barátainak Köre városvédő egyesület létrehozta a „Hősök kertje” védett honvédparcellát. Az elkülönített kis sírkert központi részén kialakított oltárszerű építményen feltüntették a hadikórházban elhunyt összes honvéd nevét. Ma itt található a két eredeti sírkő is: Farkas Miklós honvédhadnagy és Pilaszanovics Béla huszárhadnagy vörösmárvány síremléke. A huszárhadnagy sírkövét a temető egy másik pontjáról hozták ide, a kerítéssel ellátott sírkertbe.

A nagykátai Váradi Szabolcs történelem szakos tanár. 2008-ban, hittanári diplomát is szerzett. Ekkor készítette el azt a vallás- és helytörténeti szakdolgozatot, amelyet a Szerző honlapján keresztül ajánlok most az Önöknek figyelmébe. ITT olvashatják el.

Az 1989-ben indult tavaszi emlékhadjáratban minden évben április 3-ika kezdettől fogva mint jászsági emléknap szerepel. Közép-Európa legjelentősebb katonai hagyományőrző rendezvényét alapító települések között találjuk e vidékről Jászberényt és Jászjákóhalmát. Három éve csatlakozott a programhoz Jászdózsa, az idén először kapcsolódott be a tisztelgésbe Jásztelek.              Basa László írása

A 2004-ben indult emlékező és hagyományőrző mozgalmunk, a „Rákóczi-évek a Tápió-mentén” sorozat szerves részét képezte a 300 éve zajlott Rákóczi-szabadságharc emlékhelyeinek felkeresése. 2003-ban Rákóczi szülőhelyén, a borsi várkastélyban kezdődött tisztelgés után a nagykátai hagyományőrző gyerekek sorra nézték meg a történelmi múlt jelentős emlékhelyeit.

A nagykátai Tájházban is a húsvét jegyében szervezik a kézműves foglalkozásokat. Czakó Erika ügyesen használja fel a népszerű közösségi oldalt is közönség toborzására. KÉPES és szöveges beszámolójuk bemutatása mellett jelezzük, hogy a sülysápi Wass Albert Művelődési Központnak is van már Facebook elérhetősége!