TRIANON2

 

MAGYARORSZÁG 100 ÉVE címmel készített fejtörőt Dusek László! A "Bővebbenben" megtelálható kérdésekre adott válaszokat akár meg is küldhetik a Tanár úrnak!

 

Szerkesztette: Dusek László, (Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.)

 1. Ady Endre (1877-1919) 100 éve halt meg. Kitől búcsúzott ő az Elbocsátó, szép üzenet című versével?..........................................................................................................................

 2. Melyik városunkba költözött a román megszállás miatt Kolozsvárról a Ferenc József Tudományegyetem?.......................................................................................................

 3. Melyik városunkba költözött 1919-ben a Selmeci Akadémia?............................

 4. Hány kötetben jelent meg 1919-ben a Lóczy Lajos által irányított Balaton kutatás eredménye? ……………………………………………………………………………………………………………….

 5. 1919. jan. 11-én Berinkey Dénes lett hazánk miniszterelnöke. Melyik minisztériumot vezette ő Károlyi Mihály kormányában?........................................................................................

 6. Melyik városunkat nevezik a „legbátrabb városnak” (Civitas Fortissima), ahonnan 1919. jan. végén a helyi lakosság a megszálló csehszlovák haderőt kiűzte? ……………………………...........

 7. Melyik Vas megyei települést nevezik 2008 óta a „legbátrabb falunak” (Communitas Fortissima), ahonnan sikeresen kiűzték a megszállókat?......................................

 8. Melyik településen kezdte meg a földosztást 1919. febr. 23-án, saját birtokán a köztársasági elnök, gróf Károlyi Mihály?.....................................................................................

 9. Kinek az irányításával készült el a béketárgyalásokra a történelmi Magyarország népességét ábrázoló ún. vörös térkép?..............................................................................

 10. Ki volt ő: apja író és politikus, ő híres fizikus, a róla elnevezett inga megalkotója, aktívan részt vett Balaton kutatásban, 1919-ben halt meg?.......................................................................

 11. Melyik történelmi magyar városból költözött az Erzsébet Tudományegyetem Pécsre?.................................................................................................................

 12. Ki volt 1919-ben az ún. székely hadosztály parancsnoka, akit sokáig árulónak tartottak?..................................................................................................................................

 13. Ki volt az a neves magyar polihisztor, aki 1918. dec.-ben a wilsoni alapelvek alapján megszervezte az ún. Kalotaszegi Köztársaságot?.................................................................

 14. 1919-ben melyik hónapban intézték a tanácsköztársaság vezetőihez az ún. Clemenceau-féle jegyzéket, amelynek elfogadása az elfoglalt felvidéki területek kiürítését eredményezte?..............................................................................................................

 15. A Nyugat 1919. 7. számában jelent meg Az új Isten című vers, amelyből idézünk: „Hozsánna néked új isten, hozsánna”. Ki a vers szerzője?.........................................................................

 16. 1918. nov. 16-án kikiáltották: Magyarország független népköztársaság. Ki lett ekkor hazánk köztársasági elnöke?.....................................................................................

 17. Hová száműzték az utolsó magyar királyt, IV. Károlyt? ………………………………………………………

 1. Melyik közintézmény gyűjteményét mentette meg a románoktól Bandholtz amer ikai

tábornok 1919. október 5-én?...................................................................................

 1. Hány ország kapott területet a történelmi Magyarországból a trianoni diktátum előírásai szerint?....................................................................

 1. Ki volt hazánk miniszterelnöke a trianoni békeszerződés aláírásakor?.......................................

 1. Hány fős hadsereget tarthatott hazánk a trianoni diktátum előírása szerint?.............................

 1. Móricz Zsigmond melyik híres regénye jelent meg 1920-ban?....................................................

 1. Hol rendezték meg 1920-ban a nyári olimpiát, amelyen hazánk nem vehetett részt?............................

 1. Hányszor volt hazánk miniszterelnöke Teleki Pál?......................................................................

 1. 1920-ban melyik hónapban választották meg hazánk kormányzójának Horthy Miklóst?..............................