robikkollKiállítás ajánló
Igazi retro hangulat érinti meg azt a látogatót, aki megtekinti a tápiószelei Blaskovich Múzeum időszaki tárlatát. Az idősebbek számára fiatalságuk, gyermekkoruk környezete elevenedik meg, de a 70-es évek után születettek számára is ismerősek a bemutatott tárgyak. Jé, ilyen volt nagyiéknak! - felkiáltás, megjegyzés gyakori a bemutatón.KÉPEK

Az 1970-es éveket idézi a tápiószelei tárlat. Ezt az évtizedet jól fémjelzi egyik nemzeti értékünk, a Rubik kocka, vagy ahogyan akkor Magyarországon neveztük a Bűvös kocka. (A világon mindenütt a kitalálójáról nevezték el, de ez akkor nálunk nem volt lehetséges.)

                A tápiószelei kiállításon hangsúlyos a korabeli tárgykultúra, gyermekjáték és viselet bemutatása. Mivel az időszaki kiállító terem mérete nem tette lehetővé a komplett korabeli lakásbelsők berendezését, ezért néhány jellegzetes tárgyat, műszaki cikket mutatunk be. Három vitrinben fontos, apróbb emlékeket teszünk közzé. A Rubik kocka tárlójában korabeli gyerekjátékok és könyvek láthatók. A kislányok a pöttyös, a fiúk a Delfin könyvek darabjait forgatták. Másik vitrinben az 1-2 éves gyerekruhától a felnőttek által használt usenkáig, rókagallérig láthatunk öltözeti darabokat (zsabó, horgolt fejkendő). Mindegyik mellé olyan könyvet rendeltünk, amit viselője olvashatott. Nagylányok a csíkos könyveket, a felnőttek a világirodalom remekeinek vászonba kötött példányait.

                Két enteriőrben a kor jellegzetes bútorai, berendezési és dísztárgyai jelennek meg. Ekkor indult hódító útjára a magyaros hímzéssel készült terítő, díszpárna, a subahímzés, faliszőnyeg készítés.         A műszaki cikkek kötött jellegzetes darabok, a Szokol táskarádió, diavetítő, Szmena orosz fényképezőgép, Erika táskaírógép, rakéta porszívó, orsós asztali magnó, lemezjátszó szerepel a tárlaton. Megnézhetjük milyen gáztűzhelyen főztek, milyen kályha mellett melegedtek. Ekkor vált népszerűvé az olcsó olajár miatt az olajkályha.            Felnőttek és gyerekek egyaránt érdekesnek tartják a panorámás babakocsit és ennek gyermekjáték változatát.

                A tárlat erőssége a sokféle viselet bemutatása. A „nagyapa” nejlon inges viselete és szandokános öltözetű unokájától kedve, a mini ruhákon át az otthonkáig, több jellegzetes darabot láthatunk. „Ruhatárunkban” az alsó ruházattól, kombinétől a felső ruházatig, az orkán kabátig jellegzetes viseletek sorakoznak. Az öltözetek anyagainak alapja a műszál volt, ami a 70-es évek textilipara „forradalmi” újításának számított. Ekkor terjedt el széles körben a nejlon, ebből varrtak szinte mindent, a kombinétől kezdve a blúzokon, férfiingeken és kendőn, függönyön át az otthonkáig. A jersey (dzsörzé) anyag használata ekkor virágzott. A fiatalok kedvenc viselete volt a mini és maxi ruha, a bővülő (trapéz) nadrágszár és zsabós blúz. A gyerekek iskolai viseletének kötelező darabja volt a kék iskolaköpeny. Népszerűvé vált a magyaros himzés blúzokon, ruhákon. A felső ruházat jellegzetes darabja volt a balon és orkán kabát. Mindez megtekinthető, felvehető tárlatunkon.

                A kiállítást egy-egy filmkockába rendezett archív fotóanyag teszi teljessé. Dobos Imre által alapított és működtetett közösségi portál, a Tápiószele Régen és a múzeum történeti tárának fényképfelvételei átfogó képet adnak településünkről, arculatáról, vállalatairól, mindennapi életéről. Igyekeztünk minden tápiószelei céget megjeleníteni, így láthatunk a KGYV, Vetőmag, Agrobotanika, jelvényüzem, pékség, konzervgyár, Áfész, múzeum, malom, tsz dolgozóiról felvételeket. Sok-sok óvodai és iskolai csoportkép ad alkalmat a nosztalgiázásra. Megjelennek az óvodai ünnepségek, iskolai és úttörő élet hétköznapjainak, a helyi sportélet képes emlékei.

                A tárlat év végéig hétfő kivételével naponta 9 és 17 óra között tekinthető meg.

Várjuk mindazokat, akiknek személyes emléke van a 70-es évekből, reméljük a rácsodálkozás élménye érinti meg őket, vagy egy jót nosztalgiáznak. A fiataloknak ez már történelem, egy letűnt korszak életmódjának lenyomata.

                                                                                                              Gócsáné dr Móró Csilla