altA trianoni tragédia 90. évfordulójára a legtöbb tápióvidéki település - a megemlékező programokon túl - emlékművek, köztéri szobrok létrehozásával is emlékezett. A közeljövőben sorra vesszük és fotógalériákkal is bemutatjuk a kistérséget díszítő alkotásokat. Elsőként Szórádi Zsigmond nagykátai Turul-szobrát idézik meg a FOTÓK.

 


Szórádi Zsigmond szobrászművész 1982 és 86 között végezte el a Magyar Képzőművészeti Főiskolát, ahol mestere Kő Pál (a magyar szobrászat egyik meghatározó egyénisége, aki többek között a mohácsi emlékpark tervezője és a park megrázó erejű szobrainak, jelképeinek alkotója) volt. 1987 és 1989 között a Magyar Képzőművészeti Főiskola mesterképzőjét is elvégezte. Számos egyéni és csoportos kiállítása volt, köztéri munkái az ország több települését is díszítik. Nagykátán 1993-ban a Szent György parkban állították fel a II. világháború áldozataira emlékező alkotását, majd 2009-ben az 1956-os szobra került a Szabadság térre, de Tápiógyörgyén is látható a Kazinczy Ferencet mintázó munkája (2005).

 

A 2010. június 4-én, Nagykátán leleplezett Turul, egy a város címerében szereplő, tulipán szirmokból kinövő, ötméteres obeliszk tetején magasodik. A bronzból készített totem-madár szárnyai három métert fognak át.

 

Szórádi Zsigmond alkotása eltér szokványos turul-mintáktól, még is, egyedi felfogása nem teszi egyénieskedővé, öncélúvá, mentes a téma helyett a művészt mutogató megoldásoktól. Alkotása, a megmintázott, nemességet, erőt sugárzó sólyom, célja szerint kelti életre a szemlélőben a büszkeség és a magyarság-tudat élményének átélését.

 

A mű a várost a 31-es útról a település főutcájába érkezőket a Dózsa György út elején fogadja.

 

A kiemelkedő alkotás művészi értéke, monumentalitása újabb momentum a Nagykáta köztereit egyre városiasabbá tevő folyamatnak.

 

Az emlékmű megvalósításának anyagi fedezetét a város Önkormányzata, a polgárok felajánlásai, és egy jelentős nagyvállalkozás kiemelkedő adománya biztosította.

 

 

2010. június 11.                                                  Tarnavölgyi László