Március 15-én a tápiószelei városi ünnepségen Kovács Ferenc polgármester egy bejelentéssel kezdte a kitüntetések átadását: Terék József március 14-én Áder János köztársasági elnök megbízásából Dr. Fazekas Sándor vidékfejlesztési minisztertől a "Magyar Arany Érdemkereszt” kitüntetést vette át, a Tápió-mente népdalainak és népzenéjének feldolgozásáért és népszerűsítéséért, valamint zenepedagógiai és előadóművészi tevékenysége elismeréseként. A bejelentést őszinte örömet kifejező nagy taps fogadta, mert aki kicsit is érdeklődik a kulturális élet iránt, ismeri az egykori tápiószelei diák – az emlékeinkben élő Terék József „tanár bácsi” unokájának – szakmai fejlődését és sikereit a zenei életben. Az átadott kitüntetés egy kicsit Tápiószele polgárainak szellemiségét is elismeri, mert ebben a közegben kapott indíttatást a kitüntetett választott hívatásához. tpkTLképek
Rangos zenei díjak birtokosaként – honlapján tízet számoltam meg – a zene iránti alázattal és gyermekkorának színhelye iránti ragaszkodó szeretettel jön közénk, amikor csak teheti, megajándékoz bennünket művészetével. Az egykori kis klarinétos, Szótér Béla zenetanár tanítványa, ma már számos hangszeren játszik, különös vonzódása a nagybőgőhöz tinédzser korában alakult ki, amikor a „Tápió mente” Együttes zenekarának tagja lett. Előadói képességét a népzene és a jazz műfajában évenként többször is élvezhettük a Blaskovich Múzeum kertjében és a művelődési ház koncertjein. Megható, hogy első zenetanárának érdemeit soha nem mulasztja el kiemelni, ha pályájáról számol be. Pedig a zeneiskolások soha nem voltak Tápiószelén az elhelyezést illetően elkényeztetve, de mindig akadtak olyan pedagógusok, mint Varsányi Hajnalka, Szótér Béla, Molnárné Volák Ildikó, akik a nehézségeken felülemelkedve szívügyüknek tekintették a zenei nevelést. A zene iránti fogékonyság, még inkább a zene művelése, olyan többlet, mint az erkölcsi szabályok tiszteletben tartása. Ma is vannak ígéretes zenei tehetségek a szelei gyermekek között, de a kitartó szorgalom nélkülözhetetlen ahhoz, hogy Terék Józsi nyomdokaiba lépjenek. Elszomorít, hogy a siker kapujában megfutamodnak kis zenészeink, akik eddig oly sok örömet szereztek a közönségnek.
Terék József zenepedagógus-előadóművész játékát felvételekről is bármikor meghallgathatjuk. Március 30-án 15 órakor koncerttel egybekötött könyvbemutatóján találkozhattunk vele a Simonffy Kálmán Művelődési Házban. 100 év 1000 népdal a Tápió-mentén című most megjelent könyve népdalgyűjtői munka eredményekét kerül az olvasó kezébe. És erről eszembe jut: milyen gazdag nemzet vagyunk mi! Kis országunk parányi területéről ennyi értéket hagytak ránk elődeink: a földet verejtékes munkával művelő emberek, akik érzelmeiket, örömeiket, bánataikat dalokban fejezték ki.
1995-ben a bemutatott könyv szerzője volt az a kisdiák, aki a tápiószelei Általános Iskolában elsőként vehette át az „Építsünk Iskolát! Alapítvány” - nyolc éven keresztül kitűnő tanulmányi eredményt elért és példás magatartást tanúsító - nyolcadik osztályos tanulót megillető Nebuló-díját, Berényiné Sziládi Sarolta fafaragó alkotásával együtt.
Kedves fiatal olvasók! Figyelmetekbe ajánlom Terék József útját az iskolától további iskolákon és a nagybetűs ÉLET-en keresztül…
Szatmári Imréné