Lószőr fonás a XXI. században címmel rendeztek konferenciát és kiállítást a nagykátai Tájházban. A rendezvény Bodrogi Sándorról is megemlékezett, hiszen ő az, aki újra „divatba” hozta a lószőr fonást, a különböző, ékszerek készítését a ló farkának szőréből.
A 12-13. század környékére tehető a legrégebbi lószőr ékszer elkészültének ideje. A 19. században volt egy második nagy korszaka. Magyarországon 1861-es felirattal maradt fenn a legrégebbi lószőrből készült tárgy, mely egy tűtartó.
Általában fekete lószőrrel dolgoznak az alkotók, de gyakori még a fehér szín, vagy a festett lószőr. Festett, hiszen az emberi hajhoz nagyon hasonlító szerkezetű lószőr is igen jól festhető. Manapság leginkább ékszereket készítenek, hölgyeknek és uraknak egyaránt készülnek a gyűrűk, fülbevalók, karkötők, nyakláncok, medálok.KÉPEK
Bodrogi Sándor már gyerekkorában megismerkedett az alapokkal, hogy aztán majd három évtized után, 1975-ben elkezdjen komolyan foglalkozni ezzel az ősi pásztor mesterséggel. Munkásságát 1977-ben, eddig lószőrfonóként egyedüliként, a Népművészet Mestere díjjal jutalmazták.
A rendezvényre Bodrogi Sándor halálának 25. évfordulójának, munkásságának, illetve a jelenkor alkotóinak találkozása miatt került sor.
November 6-án, pénteken egy időszaki kiállítás megnyitója volt a fő program, mely 2015. december 30-ig látogatható a Tájház nyitvatartási idejében.
Dorner Gábor ünnepi köszöntőjével kezdődött a szombati nap.
A konferencia előadói voltak: Borbás Ferencné Bodrogi Mária – Bodrogi Sándor leánya, Balogh Jánosné dr. Horváth Terézia – nyugalmazott főmuzeológus Néprajzi Múzeum, Németh György – lószőr fonó Népi Iparművész, Gócsáné dr. Móró Csilla – múzeumigazgató Blaskovich Múzeum, Hortiné dr. Bathó Edit – múzeumigazgató Jász Múzeum, Lakatos Gyula – helytörténész, Szakal Laura, Sipos Norbert, Torma Viktor – Leleményes Hősök projekt résztvevői.
Az előadók megemlékeztek Bodrogi Sándorról, művészetéről, munkásságáról, a lószőr fonás történetéről, a lóról és annak emberrel való kapcsolatáról és természetesen az új alkotó generáció is szólt a megismerkedésről és a kezdeti félelmekről, sikerélményekről.
Nagykátán Marton László viszi tovább Bodrogi Sándor örökségét, igen magas színvonalon. Ezt mutatják különböző eddigi sikerei, melyek közül a Népi Iparművész cím a legmagasabb és az ország eltérő helyein való kiállításai. Jelenleg a Néprajzi Múzeum időszaki tárlatán találkozhatnak egyik munkájával.
Mélykuti Katalin és Ferencz Sándor a Tápiómente Táncegyüttes táncosai gyönyörűen eltáncolt Kállai kettősükkel, míg Terék József (Magyar Arany Érdemkereszt, Földváry Miklós Alapfokú Művészeti Iskola igazgató) tárogató játékával köszöntötte a résztvevőket pénteken és szombaton.
A rendezvény a Nemzeti Kulturális Alap támogatásából jöhetett létre.
Bálint Dániel